Anonymní vkladní knížky

Česká spořitelna už roky prodlužuje jejich platnost a nabízí tak lidem, aby si anonymní vkladní účty přišli vybrat, protože s koncem tohoto roku končí i možnost jejich výběru. Na desítkách z nich je přitom na milion korun českých, ke kterým se zatím stále nikdo nehlásí.

Česká spořitelna má momentálně v evidenci více než dva a půl milionu anonymních knížek, na nichž je dohromady téměř půl třetí miliardy korun. V naprosté většině případů je na knížkách uloženo jenom pár tisíc, někdy dokonce méně než úsměvných deset korun, na druhou stranu ale jsou i takové, jejichž částky přesahují sta tisícové obnosy!

I přes ukončení jejich platnosti
Platnost těchto anonymních knížek skončila v prosinci 2002, v té době Česká spořitelna vyhlásila, že je na anonymních knížkách něco okolo 120 miliard korun. Podle zákona měli lidé na tyto výběry deset let, ale i tak zůstaly v České spořitelně knížky, které si nikdo nepřišel vyzvednout, ačkoli spořitelna možnost výběru prodloužila celkem dvakrát, aniž by se mohly vklady po roce 2002 úročit. Vklad na anonymní knížce se od roku 2012 mohou považovat za promlčené a spořitelna už je proplácet nemusí.

Co udělat s penězi z vkladních knížek anonymně založených?
Česká spořitelna téměř půl druhé miliardy převedla na účet nadace, kterou speciálně pro tyto účely vytvořila. Jedná se o vytvořené rezervní zdroje, kdyby do konce letošního roku ještě někdo vkladní knížky našel a přišel si je vybrat.

Co se stane s propadlými penězi, pro něž si nikdo nepřijde?
Česká spořitelna se rozhodla finanční obnos věnovat na vědu, například talentovaným studentům, mladým expertům a projektům v přírodních vědách. Chce se zasadit o lepší praxi a rozvoj v zahraničí s podmínkou, že se po studiích experti vrátí do České republiky – pomůže například dorovnávat jeich platy nebo zaplatit celé jejich studium.