Zařizujeme kuchyni

V kuchyni stráví každá hospodyňka mnoho času. Chystá zde lahodné pokrmy pro svou rodinu, svačinky pro děti, večeře pro vzácné návštěvy, snídaně pro všechny… Kuchyně je místo, kde se celá početná rodina sejde nejen proto, aby se najedla, ale také proto, aby pobyli pospolu, a začali i zakončili tak svůj krásný den. Proto je důležité, aby byla kuchyně dokonale promyšlená, protože jedině tak bude vyhovovat každému, kdo v ní stráví nejeden okamžik.

Obytné kuchyně jsou velmi žádaným trendem, proto byste se měli důkladně zamyslet, jak si svou kuchyň naplánujete a zařídíte. Než se do toho pustíte, zamyslete se, jak často budete kuchyň využívat, pro kolik osob se zde bude vařit, zda je pro vás vhodné spojit obytný prostor s částí, kde se vaří, nebo ji raději necháte uzavřenou před zraky návštěv.

1.       Je nutné si kuchyň rozvrhnout tak, aby bylo snadné zapojit všechny spotřebiče, které by měly být prakticky promyšleně umístěné. Dřez a pracovní plocha by měly být pohromadě, voda s varnou deskou zase dál od sebe, lednice pěkně po ruce. Prostor na vaření musí být bezpečný a praktický, proto je dobré si ho opravdu uváženě naplánovat. Dbát byste měli na technické zpracování celé kuchyně, ale také jednotlivých dvířek, poliček a všech pohyblivých dílů. Podcenit byste také neměli celkové parametry, klaďte důraz na to, aby byl dostatek prostoru pro snadný pohyb po celé místnosti.

2.       Každá kuchyně by měla mít dvě základní zóny: úložnou na potraviny, nádobí a pomůcky, a pracovní, kde se bude připravovat jídlo. Návaznost těchto zón by měla mít optimální uspořádání tak, aby odpovídali pracovnímu postupu při přípravě jídla.

3.       Myslet byste také měli na správnou výšku pracovní desky tak, aby odpovídala vašim potřebám. Také odkládací a úložné prostory by měly být jen do takové výše, abyste na ně pohodlně dosáhli. Zastavět skříněmi všechny prostory je mnohdy až zbytečné. Ovšem na druhou stranu byste neměli podceňovat dostatek odkládacího a úložného místa, abyste zbytečně neměli přeplněnou pracovní plochu, a tak by vám již nezbylo místo na přípravu pokrmů.