Co obout a co obléknout při běhání?

Jak vybrat správné běžecké boty? Určitě jste už našli mnoho návodů, podle kterých vybrat ty nejlepší. Na trhu najdete v posledních letech velké množství značek, které nabízí řadu běžeckých bot. Pokud nepracujete v oboru, nikdy se v tak velkém množství nemůžete vyznat. Ovšem co je důležití, dojít si tam, kde si budete moci boty vyzkoušet a kde vám s výběrem vyškolený personál pomůže. Na dálku se vyhněte asijským stánkům a ani v supermarketu nepořídíte kvalitní obuv.

craft čepice

  • Nekoukejte jenom po ceně

Našli jste běžecké boty s lákavou cenou, ta může být brzo zaplacena daleko vyšší cenou, co se týče zdraví nohy nebo brzkým selháním a poškozením takového výhodného úlovku. Ovšem ani v obchodě, který se věnuje této problematice, nemusí vždy pracovat pouze vyškolení odborníci. Běžecké boty rozhodně nenakupujte ani na internetu, pokud již nejdete najisto pro vzorek, s nímž už máte nějakou zkušenost. Nejlepší možností je pak navštívit běžeckou speciálku, kde jsou prodejci často sami běžci a dokážou vám objektivně poradit. Pokud se vypravíte do kvalitního obchodu, můžete dokonce narazit na diagnostiku.

Snadno si pak budete moci zjistit váš došlap, usu dolních končetin, zda máte či nemáte pronaci a na základě všech těchto informací vám pomohou vybrat správnou běžeckou botu. Jediné co této diagnostice vyhnout je, že systém snímá nohu, která ještě není vyčerpaná a nedokáže tak správně odhadnout, jak se bude chovat při delší zátěži.

čepice

  • Tlumení

Obuv byste také měli vybírat s ohledem na terén, ve kterém budete běhat. Jestli se bude jednat o nezpevněný terén nebo asfalt nebo snad oboje dohromady. Terénní obuv má často členitější podrážku, silniční vzorek pak bývá o poznání méně vystouplý.

Po výběru správných bot můžete zapátrat v sortimentu ještě po dalším běžeckém vybavení, jako je funkční oblečení nebo doplňky v podobě rukavic nebo craft čepice.