Majitelé veteránů ocení i mycí box


Představte si, že jste majitelem autoveteránu, a chystáte se na přehlídku vozidel typu spanilé jízdy, třeba na známý Lidický okruh. Bude to opět velká sláva a sejdou se tu automobily, které mnozí z nás pamatují dokonce v běžném silničním provozu, například Wartburg Combi nebo Trabant 601. Být majitelem takového vozidla však vyžaduje mnoho trpělivosti v situacích, kdy dojde k nějaké technické závadě. Pochopitelně si nemůžete dovolit to, co lidé s běžnými automobily, kteří zavítají do autoservisu, a tam závadu odstraní za pár dnů na objednávku a někdy i na počkání. Musíte tu počítat s tím, že se vám vůbec nemusí podařit vadný náhradní díl sehnat, a pokud ano, pak to jistý čas potrvá a nebude to zadarmo.

veterán u silnice

U některých součástek je ale situace snazší, zejména tam, kde se nejedná o elektroniku, ale čistě mechanické záležitosti, což u veteránů bývá spíše pravidlem. Někdy postačí jako řešení závady u vadného dílu proces svařování, tváření, ohýbání, broušení a další způsoby obrábění, aby byl automobil zas v provozu. Podmínkou však je součástku důkladně vyčistit, a jde-li o komplikovaný tvar, holýma rukama či drátěným kartáčem nebo smirkovým plátnem se vám to nepodaří.

automobilový veterán

A v této chvíli nastupuje do akce mycí box. Jde o speciální kabinu, ve které je součástka podrobena tlakovému čištění umývací kapalinou, která tímto způsobem odstraní všechny nežádoucí nečistoty, jako je organický odpad, šmír, zbytky barev a koroze, vazelíny a olejů atd.

Mycí kabina se podobá tzv. pískovačkám, což jsou kabiny pro tlakové čištění hrubších nečistot z povrchu kovových předmětů, zejména okují a silných plátů koroze a barev. Pískovačky a mycí boxy jsou pomůcky, které ocení jak majitelé veteránů, tak i autodílny či autolakovny a další podobné provozy, kde se přichází do styku se silně znečištěnými kovovými součástkami.