Móda v proměnách času

Ženy se už od pravěku krášlily a každá éra měla své typické kulturní atributy, mezi které patřila i móda. Každá éra měla svůjideál ženské krásy a každá éra měla tvrdou diktaturu módy. Vzpomeňme například korzet, díky kterému si ženy udržovaly vosí pas a to i přesto, že nezřídka žena měla problém se nadechnout a důsledkem toho ženy trpěly tuberkulózou. Nemluvě o tom, že když kostice korzetu praskla, mohla nositelku i zabít. Nebo co požadavek na drobnou subtilní nožku v Číně, což vedlo ke zmrzačování dolních končetin u docela malých děvčátek? V současnosti je to pak trend superštíhlých modelek trpících nezřídka anorexií.

Móda představovala vždysvět inspirace a zároveňsvět bizarnosti. Přesto je pro většinu žen naprosto nepostradatelná. Pro ženu představuje jeden ze způsobů seberealizace. Protožežena se touží líbit. Žena touží být tak krásná, aby ji vlastní krása odlišovala od ostatních. Žena je ochotna se zničit po zdravotní stránce, jen aby byla shledána jako femme fatale. Vždy tomu tak bylo, je a také bude.
 

Úžasný příběh fenoménu

Zajímá Vás historie a vývoj módy? Na českém trhu vyšla celá řada knih na toto téma, ale rozhodně bychom rádi doporučili knihu Marnie Foggové s názvem

Móda – Úžasný příběh fenoménu.
Tato kniha vyšla v nakladatelství Slovart a svým rozsahem rozhodně není drobná. Na neuvěřitelných 576 stranách Vás seznamuje s módou od starověku a až do současnosti a nevynechává specifika jako například sportovní odívání nebo streetovou módu. Dozvíte se zde úplně vše a ještě mnohem více. Kniha je totiž doplněna velkým množstvímobrazového materiálu. Reprodukce starých rytin, kreseb, obrazů, dobové fotografie, módní návrhy, to vše podtrhuje a vyzdvihuje textovou část knihy.
Rozhodně se jedná o zcela výjimečný literární i vydavatelský počin a zcela jistě stojí za to se s knihou seznámit.