Nairobi: velkoměsto uprostřed savany

Když se řekne Afrika, vybavíme si poušť, zvláštní stromy, typické baobaby, ale hlavně vysokou trávu savan, rozlehlé pláně a spoustu nejrůznějších zvířat; od antilop až po gepardy. Myslíte si, že velkoměsto a savana nejsou dohromady? Mýlíte se – vítejte v Keni, konkrétně ve městě Nairobi.

Typický den v Nairobi
Mezi silnicí pokrytou pískem a hlínou a tržnicí plnou lidí se linou nejrůznější zvuky. Sykot ohně, troubení klaksonů, křik, halas, smích, hovor, zvuk mobilních telefonů. Občas se objeví lev nebo pět, občas někoho potrhají nebo sežerou. To se letos stalo několikrát.

·         Odnášejí to zvířata
Nairobi je jedinou metropolí na světě, která se nachází doslova uprostřed divočiny. Divoká zvěř, kterou u nás známe jenom z obrázků, videí a bezpečně zavřených klecí, se tma prohánějí jenom pár metrů za mrakodrapy, lvi občas napadají chodce, afričtí rangeři musí čas od času vyplašit stáda pokojně se procházejících pštrosů, antilop nebo pakoní, kteří blokují provoz na silnicích.

Bohužel se stávají případy, že šelmy někoho potrhají nebo zabijí – za to pak zaplatí vlastním životem, preventivně, aby se neopovážili napadnout někoho dalšího.

Nairobi se nachází sedm kilometrů od hlavního napajedla pro největší savanu v Keni – není se čemu divit, že se divoká zvěř pohybuje blízko města.

Slony v parku nenaleznete

Do parku Nairobi, který se nachází jenom pár kilometrů na jih od tohoto města, se můžete vydat buďto vlastním autem, nebo autokarem, který je pokreslený hrdiny z filmu Madagaskar. Dobré je, že většina lidí preferuje vlastní nebo půjčená auta, takže v autokaru je poměrně hodně místa.

Sloni se v tomto parku nenacházejí, jelikož je příliš malý a pro sloní stádo by se zde nebylo možné uživit.
Jaké zvířata si zde tedy můžete vyfotit?


–          Pavián
–          Antilopa losí
–          Hroch
–          Nosorožec dvourohý
–          Buvol
–          Hyeny
–          Prase bradavičnaté
–          Zebra
–          Žirafa
–          Lev
–          Levhart
–          Gepard