Navštivte rozpálenou Extramaduru

Zatímco o Andalusii, Valencii či Baleárských ostrovem snad slyšel úplně každý, řídce zalidněná Extramadura na hranicích Španělska a Portugalska je známá a navštěvovaná mnohem méně. Přesto i tato oblast má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout.

Zjednodušeně by se dalo říci, že tento název je skutečně příhodný a jedná se oblast plnou extrémů. A to se týká i klimatických podmínek, jelikož v létě v létě se jedná o horké a vyprahlé území, zatímco zimy jsou zde výrazně chladné. I když je reliéf spíše plochý, při okrajích tohoto regionu nalezneme malebná pohoří s vesničkami v jejich údolích, například na severu oblasti se rozkládá pohoří Cordillera Central.

Největším městem je Badajoz s necelými 150 000 obyvateli, který leží v jižní polovině Extramadury a který má spíše průmyslový charakter. Přesto zde však naleznete několik zajímavých historických památek, například Catedral de San Juan ze 13. století či skoro 600 m dlouhý žulový most z konce 16. století. V jižní části leží také historické město Mérida, které bylo v římských dobách hlavním městem provincie Lusitanie a zároveň vůbec největším městem na Pyrenejském poloostrově. Vzhledem k dějinám je zde množství římských památek včetně chrámů, amfiteátrů, krásných mozaikových podlah, starobylého mostu, hřbitovu. Pokud vás zajímá židovská historie, určitě nevynechejte malé městečko Hervás, ve kterém naleznete velmi zachovalou židovskou čtvrť (ti odtud byli vyhnáni na konci 15. století).

Jestliže jste přesyceni velkými i malými sídly, vydejte se do přírody. Ve skalnatém parku Parque Nacional Monfragűe můžete tiše odpočívat a přitom pozorovat množství nejrůznějších druhů ptáků. Vypravit se můžete i do údolí Valle del Jerte, které se proslavilo pěstování třešní, z toho důvodu je nejkrásnější doba návštěvy na jaře, kdy tyto ovocné stromy rozkvétají.