Pět rájů pro začínající podnikatele

Na prvních pěti místech žebříčku se umístily postupně Německo, Japonsko, Spojené státy Americké, Spojené království a Švýcarsko. Hlavní kritéria byly následující: Propojení se zbytkem světa, dostupnost kvalifikované pracovní síly, rozvinutá infrastruktura a rozvinutý pracovní řád.
abstraktní grafika
Německo
Nepřekvapivě se Německo umístilo na prvním místě. V současnu je spolková republika čtvrtou největší ekonomikou na světě a v Evropě je první. Úřady se začínajícím podnikatelům snaží vyjít vstříc jak jen to jde. Vysoce kvalifikovaná pracovní síla je v Německu tradicí. Další velký bonus pak pro Německo představuje pověstná německá morálka a dbaní na dodržování předpisů a právního řádu.

Japonsko
Asijský ekonomický tygr, země inovací a domovina mnoha celosvětově úspěšných firem, to všechno představuje Japonsko. Pro Evropany však určitě může představovat překážku velmi odlišná Japonská kultura a etika, čtení mezi řádky a hledání náznaků v řeči těla místních je naprosto nutné, jako ostatně na celém dálném východě, který je prostě daleko, jak geograficky, tak kulturně.

USA
Americký sen možná už v 21. století umírá, to že USA ale ještě stále zůstávají největší světovou ekonomikou světa i když jim Čína neúnavně šlape na paty. Domov takových moderních společností jako je Uber, Google, Facebook či Tesla je pořád prostě stát, který si aspoň v západním světě drží, a ještě dlouhou dobu bude držet ekonomickou hegemonii

Spojené království
Kdysi nejvýznamnější impérium světa, nad kterým slunce nikdy nezapadalo. Británie v posledních letech utržila pár ran, jako například Brexit a po něm složité vyjednávání post-Brexitových vztahů s Evropskou unií. Faktem ale zůstává, že Londýn je největším ekonomickým centrem světa a sehnat talentované, ctižádostivě a schopně lidi v něm není žádný problém. Pomáhá i Britská vláda, která dává podnikatelům start-up půjčky a online nabízí bezplatné šablony podnikatelského plánu.
příprava kávy
Švýcarsko
Mezinárodní lídr v bankovnictví a finančnictví. Tvrdá pracovní morálka a téměř kult práce. Symbol neutrality a stability. Země, kde sídlí ohromná spousta významných mezinárodních organizací. To vše dělá ze Švýcarska pro podnikatele nanejvýš zajímavou lokalitu, kvůli které se vyplatí překonat potíže jako například fakt, že Švýcarsko je prostě drahé a nároky kladené na cizince tam jsou ještě dvakrát větší než ty, co se kladou na domácí.