Studna, žumpa nebo jímka a jak ji zajistit

Proč vybrat právě plastový
Především je možné je nechat vyrobit podle potřeb zákazníka, ten by měl mít jasno v tom, kam poklop umístí a jaké by mělo být jeho zatížení (určeno normou EN 124, podle této normy existuje šest skupin).
muž v kanále
Materiál
Vzhledově dobře působí poklop z kompozitní polyesterové pryskyřice, která obsahuje skleněná vlákna, kromě funkčnosti odolá i různým povětrnostním vlivům a mechanickému poškození. Do šachet jsou vhodné poklopy z polyuretanu s pevným uzavřením, které nepropouští tekutiny ani plyny a nezničí je ani chemické látky.
Výhody
Lehce se zavírají a otevírají, odolávají UV záření, jsou pevné díky vyztužení, mají nízkou hmotnost a vypadají dobře, vyráběny jsou v různých barvách a tvarech (modrý, zelený, černý), snesou teplotu v rozmezí -50°C až 280°C.
Součástí poklopů jsou těsnění, zámky, izolace proti proniknutí radonu a vlhkosti. Ceny se pohybují podle velikosti a materiálu od 944,- Kč vč. DPH do 3 500,- Kč vč. DPH, tedy výrazně nižší než u poklopů litinových.
Běžně jsou vyráběny poklopy z jednoho nebo dvou dílů v tmavě zelené barvě (sluneční zařízení díky UV stabilizaci nezpůsobí vyblednutí), z materiálu je použit konstrukční polypropylen . Poklopy jsou zpevněny žebry, jejich nosnost dosahuje dvě stě kilogramů. Dvoudílné poklopy mají namontovaný odtokový kanálek, ten zabraňuje prosáknutí vody. U poklopů, které se umisťují na jímky nebo studny, se navařuje část vysoká pět centimetrů, která přesahuje přes skruž a díky ní se do vody nedostane žádná nežádoucí nečistota.
ventilace šachty
Pokud máte děti, budete volit poklop pochozí (pochůzný) kvůli jejich bezpečnosti.
Pro zakrytí vodních šachet nebo jiných odvodňovacích systémů se vyrábějí poklopy z recyklovaného kabelového PVC, dají se zamknout a nosnost je až šest set kilogramů.