Svět shopaholiků

Je pro vás nakupování nutným zlem, které podstupujete jenom proto, že bez potravin a základního drogistického zboží se prostě neobejdete? Raději využíváte možnosti nakupovat online v klidu a pohodlí domova, než abyste se chodili mačkat s dalšími lidmi do obchodních center? Pak můžete být v klidu, vám shopaholismus nehrozí.

Jistě jste se setkali s pojmem workoholik. Jedná se o jedince, kteří žijí svojí prací, jsou ochotni zde trávit enormní množství hodin, udělat cokoliv, aby jejich práce byla lepší, výrazně nad rámec, než se po nich požaduje. Podobně se objevuje vztah jedinců k nakupování v enormní míře. Pojďme si blíže představit, jak se může projevovat shopaholismus.


Víkend v nákupních centrech

Jedinci trpící touto „nemocí“ jsou ochotni jet a trávit svůj volný čas a víkend ve velkých nákupních centrech, kde donekonečna procházejí obchůdky a nakupují věci, které nepotřebují. Dají přednost nákupnímu centru před návštěvou výstavy, zoo, ale i procházkou do přírody.

Výplata mizí závratnou rychlostí

Shopaholik často bývá závislý na dni své výplaty. Nemá problém utratit ji během prvních dvou týdnů, a to pouze za nakupování. To už je problém na pováženou.

Střídání pocitů radosti a výčitek
U jedince postiženého mánií nakupovat se střídají dva základní pocity:
·         pocit radosti z vykonaného nákupu, radosti z nové věci, kterou si právě pořídil,
·         pocit výčitky za utracení, který se dostaví vzápětí, co si uvědomí svůj čin.


Vše omlouvá, že to byla výborná koupě

Shopaholici se snaží před svým okolím zamaskovat svůj problém tím, že si hledají omluvy a výmluvy. Nechávají si zakoupené zboží posílat poštou a předstírají, že je od někoho jiného. Případně prohlašují, že tento nákup byla přece výhodná koupě a nenechte si ji ujít.
 
Život s shopaholikem nebude snadný. Snažte se mu pomoci. Většinou bez odborné léčby se neobejdete. Bohužel není snadné shopaholika k léčbě přemluvit, je to podobný problém jako s alkoholismem, odvykání z drog. Vždyť se vlastně jedná o závislost na nakupování.