Technické vynálezy minulého století, jež ovlivnily náš život

Používáme je denně, mnohdy už bezmyšlenkovitě, přitom kdyby vypadlo elektronické vedení na více hodin (nebo i dnů) asi bychom je rychle postrádali. O čem je řeč? Píšeme o technických výdobytcích z minulého století, které výrazně ovlivňují náš každodenní život. Pojďme si je připomenout. Zkuste si představit, že je nemáte k dispozici například na den dva. Jak by se vám bez nich žilo?
 
sova u lednice 
Lednice s mrazákem
Kdo dnes v Evropě či USA nemá doma lednici s mrazákem. Někteří jich vlastní hned více. Kam bychom přes párné dny uschovávali uzeniny, sýry, uvařené pokrmy a další? Ale není tomu tak dávno, co naše babičky měly k dispozici pouze chladné sklepy a případně parapety za okny v zimním období.
 
Elektrický či plynový sporák
Pochybujeme, že někdo v Evropě si vaří doma na ohništi či v krbu. Možná leda bezdomovci či nějaké menšiny, přistěhovalci, ale to nejsou majoritní skupiny. I v případě jezení předpřipravených zmražených polotovarů potřebujeme alespoň mikrovlnou troubu na ohřátí si pokrmu.
 
Pračka
Kdo z vás má doma valchu? Opět připomeňme, že naše babičky a prababičky běžně praly na valše. Mělo to své výhody, přirozený pohyb a nemuset tak chodit zvedat činky do posiloven. Otázkou je spotřeba vody při tomto způsobu praní a zejména doba, než se vypere oblečení pro řekněme čtyřčlennou domácnost.
 
Televizor, telefony, počítače
Zařízení, která ke komunikaci a informovanosti používáme denně, někdy až na škodu. Ale ruku na srdce, kdo z vás je doma offline? Na druhou stranu tyto zařízení při výpadku elektrického proudu oželíme jako první.
 
 muž v křesle u televize
 
Určitě se shodneme, že například bez lednice, mrazáku či elektrické trouby, sporáku se už dnes neumíme obejít. Respektive mohli bychom, ale potom nelze trávit třetinu dne v zaměstnání, na cestách, věnovat se zájmovým koníčkům a našim nejbližším. Buďme proto rádi, že si je můžeme dovolit a občas si to připomínejme. Ne ve všech zemích na světě mohou lidé říci to samé jako my Evropané.