Technické vynálezy minulého století, jež ovlivnily náš život

Používáme je denně, mnohdy už bezmyšlenkovitě, přitom kdyby vypadlo elektronické vedení na více hodin (nebo i dnů) asi bychom je rychle postrádali. O čem je řeč? Píšeme o technických výdobytcích z minulého století, které výrazně ovlivňují náš každodenní život. Pojďme si je připomenout. Zkuste si představit, že je nemáte k dispozici například na den dva. Jak by se vám bez nich žilo?
 
 
Lednice s mrazákem
Kdo dnes v Evropě či USA nemá doma lednici s mrazákem. Někteří jich vlastní hned více. Kam bychom přes párné dny uschovávali uzeniny, sýry, uvařené pokrmy a další? Ale není tomu tak dávno, co naše babičky měly k dispozici pouze chladné sklepy a případně parapety za okny v zimním období.
 
Elektrický či plynový sporák
Pochybujeme, že někdo v Evropě si vaří doma na ohništi či v krbu. Možná leda bezdomovci či nějaké menšiny, přistěhovalci, ale to nejsou majoritní skupiny. I v případě jezení předpřipravených zmražených polotovarů potřebujeme alespoň mikrovlnou troubu na ohřátí si pokrmu.
 
Pračka
Kdo z vás má doma valchu? Opět připomeňme, že naše babičky a prababičky běžně praly na valše. Mělo to své výhody, přirozený pohyb a nemuset tak chodit zvedat činky do posiloven. Otázkou je spotřeba vody při tomto způsobu praní a zejména doba, než se vypere oblečení pro řekněme čtyřčlennou domácnost.
 
Televizor, telefony, počítače
Zařízení, která ke komunikaci a informovanosti používáme denně, někdy až na škodu. Ale ruku na srdce, kdo z vás je doma offline? Na druhou stranu tyto zařízení při výpadku elektrického proudu oželíme jako první.
 
 
 
Určitě se shodneme, že například bez lednice, mrazáku či elektrické trouby, sporáku se už dnes neumíme obejít. Respektive mohli bychom, ale potom nelze trávit třetinu dne v zaměstnání, na cestách, věnovat se zájmovým koníčkům a našim nejbližším. Buďme proto rádi, že si je můžeme dovolit a občas si to připomínejme. Ne ve všech zemích na světě mohou lidé říci to samé jako my Evropané.