Technika a děti: Patří jim do ruky?

Máte dítě předškolního věku nebo na prvním stupni základní školy? Pokud ano, možná jste se setkali se situací, že za vámi přišlo s brekem, že děti o něm prohlašují, jaký je outsider, když nemá mobilní telefon, vlastní tablet či dokonce laptop.
 
Řešíte otázku, zda technika patří do rukou malých dětí, které si ji samy ještě nemohou dovolit koupit, natož si platit tarif na mobilním telefonu? Bojíte se, že když dítěti mobil nekoupíte, že se automaticky stane vyděděncem ze skupiny vrstevníků. Nebo naopak máte obavy, že pokud zase polevíte, dítě si přestane vážit těchto dražších darů, nepozná, co je to hodnota peněz a že každá zábava také něco stojí – obvykle vaše peníze a váš čas v práci.
 
Vedou se neustále diskuze a výzkumy, jak dnešní technologie a svět online ovlivňuje děti. Pravdou je, že například přístup na počítač a sociální sítě pomáhá introvertnějším jedincům se zapojit více do kolektivu. Děti si mohou vyhledávat informace od raného věku a mohou tak býti více informované.
 
Na druhou stranu všichni víme, že sezením u počítačů a dalších zařízení si ničíme nejenom záda, ale naše oči také trpí. Zatím nebyla prokázána korelace výskytu u očních vad mladší populace s nárůstem elektronických zařízení, které vlastní.
 
Zajímavou otázkou z oblasti psychologie je také zamyšlení, zda nákupem elektronických zařízení našim dětem, si nekompenzujeme a neomlouváme, že s nimi netrávíme tolik času, kolik bychom asi měli. Není výjimkou, že maminky na mateřské dovolené doma raději před spaním pustí dětem pohádku na notebooku, než aby si s nimi sedli a přečetli nějakou z knížky. Kolikrát můžeme spatřit dítě sedící na kočárku, jak si mačká něco na chytrém telefonu jeho rodiče, který už neví, jak by ho jinak zabavili.
 
Nechme čas ukázat, kam dospěje dnešní generace vyrůstající od mladí s prstem na dotykových obrazovkách. Snažme se ale děti učit hodnotě peněz. Pokud své zařízení rozbijí, nekupujte mu nový kousek. Nechte ho přispět určitou částkou z kapesného, či starší 15 let pošlete si přivydělat na brigádu.