Bydlení je drahé

Každý, kdo nemá dokonalé bydlení, po tomto přinejmenším touží a rád by ho získal. Není na tom vůbec nic divného, protože bydlení patří mezi věci zásadní důležitosti, které by neměly nikomu chybět. Všichni víme nebo si aspoň dokážeme představit, jak se vede bezdomovcům, a víme, že je jejich život bez střechy nad hlavou nejen krajně nepohodlný, ale že také ovlivňuje jejich společenské postavení.

Lidé tedy bydlet chtějí. A to obvykle ne jen v nějakém pouhém podnájmu, který je poměrně dostupný většině z nás. Je naprosto běžné, že bychom my lidé chtěli mít své vlastní domy nebo aspoň byty. A tak si na ně nejednou šetříme.

ilustrace hypotéky

Jenže ne vždy je takové spoření cestou vedoucí k úspěchu. Jistě, s trochou štěstí se nám daří nějaké ty peníze hromadit, jenže je docela častým úkazem, že naše úspory nerostou ani zdaleka tak rychle jako ceny nemovitostí, a tak se vlastně i navzdory spoření svému vlastnímu bydlení spíše vzdalujeme, než abychom se k němu blížili.

Pokud to tedy jde, bereme si na pořízení svého vlastního bytu hypotéku. Koupíme si svůj byt s využitím takové půjčky a potom splácíme hodně dlouho poměrně vysoké částky. A nakonec je to splacené bydlení naše.

Jenže někdy to nevyjde. Někdy je námi vybraná nemovitost tak drahá, že na ni nedostaneme ani hypotéku. V bance nám na ni nepůjčí, protože bychom tolik peněz vůbec nedokázali splácet.

kolumbijská pesos

A co potom? Potom bychom si asi měli zvolit namísto vlastního bytu byt družstevní. Ten totiž bývá obvykle znatelně lacinější, hypotéka družstevní byt FAHD provázející tedy může být nižší a dosažitelnější pro ty, kdo by na větší částku jednoduše nedosáhli.

Jistě, kvůli komplikovanějším vlastnickým vztahům se tu tradičně půjčuje jenom menší díl ceny takového bytu, než jak je tomu u bytů kupovaných do soukromého vlastnictví, a také úrok zde bývá vyšší, ale hlavní je, že díky takové hypotéce může člověk bydlet.