Zvládli jsme zápis, nastupujeme do školky!


Možností jak ulehčit dítěti adaptaci před vstupem do mateřské školy je poměrně dost. Pojďme si říct, jaké způsoby byste měli použít:

školka


·         Dítě by mělo být v pravidelném kontaktu s dětmi, nejlépe se svými vrstevníky. Toho se dá dosáhnout pravidelnými návštěvami dětského hřiště.

·         Zvykat dítě na hlídání cizí osoby. Můžete zvolit například spolehlivou sousedku, svou kamarádku, atd.

·         Vést dítě k dostatečné sebeobsluze. Tzn. nekrmit ho, nechat ho samotné oblékat a případně pouze pomoci se zapnutím zipu, zavázáním tkaniček.

·         Nechat dítěti dostatek času na činnosti, které dělá samo (oblékání, jídlo, svlékání se, aj.), ale zároveň ho vést k určitému tempu.

·         Nechte své dítě samostatně si hrát, do hry mu nevstupujte a neřiďte ji. Nechte ho, ať si samo zvolí způsob hry a důsledně ho veďte k uklízení hraček.

·         Čtěte dítěti pohádky.

·         Pravidelně dítě chvalte, pokud se mu něco povede, buďte trpělivý, pokud se zrovna nedaří.

·         Nestrašte dítě školkou (např.: tam to jídlo budeš muset dojíst, když budeš zlobit, nepřijdu pro Tebe po „O“, atd.).

mateřská školka


Co by dítě mělo před vstupem do MŠ umět?


Je toho docela mnoho https://www.ripp.cz/nastup-do-skolky, ale věříme, že své dítě dáváte do školky až tehdy, kdy jste si jistí, že je na to připraveno a vše zvládá. Samozřejmě učitelky v jistých věcech pomohou, ale obsloužit takhle někdy víc jak 20 dětí není jednoduché.


Co Vás čeká v prvních dnech po nástupu do MŠ?


Každé dítě s prvním nástupem do školky cítí obavy a nejistotu. Někdy je nástup do MŠ pro rodiče daleko horší a stresující než pro dítě samotné. Máme hlavně obavy z toho, jak to dítě zvládne bez nás, jestli zapadne do kolektivu, jestli bude jíst a zdalipak bude spinkat po obědě. To vše záleží na Vašem přístupu a přístupu učitelek, které se o vaše dítě budou po dobu vaší nepřítomnosti starat. Dítě má většinou s učitelkami kamarádský vztah, ale pokud ho nemá, nastanou většinou potíže, že dítě do školky chodit nechce.


První týdny v MŠ


Vaše dítě už by od Vás mělo vědět, proč se do školky chodí, co se tam dělá a také režim, který se v ní dodržuje. Tím bude jistější a bude vědět, jak to v MŠ chodí a nebude z toho zcela zmatené. Noste s sebou oblíbenou hračku (nedoporučují se pistole a jiné zbraně, ale spíše oblíbený plyšák či panenka). Ujistěte své dítě, že v něj věříte. Sebedůvěra je v tomto případě velice důležitá. Když ráno své dítě do školky přivedete, nenechte se zlomit slzičkami. Je to velice emotivní a zasáhne Vás to, ale nesmíte mu to dát najevo. Neprodlužujte ranní loučení s dítětem. Neodcházejte tajně, vždy ho ujistěte, že se vrátíte buď po obědě, nebo po spinkání. A to taky splňte. Nikdy neříkejte, že přijdete za chvíli.
Věřte, že pro žádné dítě není odloučení od rodičů lehké, ale zvládnou to postupně všichni. 

Zvládli jsme zápis, nastupujeme do školky!
4.3 (86.67%)3