Zvládli jsme zápis, nastupujeme do školky!

Možností jak ulehčit dítěti adaptaci před vstupem do mateřské školy je poměrně dost. Pojďme si říct, jaké způsoby byste měli použít:

školka

· Dítě by mělo být v pravidelném kontaktu s dětmi, nejlépe se svými vrstevníky. Toho se dá dosáhnout pravidelnými návštěvami dětského hřiště.
· Zvykat dítě na hlídání cizí osoby. Můžete zvolit například spolehlivou sousedku, svou kamarádku, atd.
· Vést dítě k dostatečné sebeobsluze. Tzn. nekrmit ho, nechat ho samotné oblékat a případně pouze pomoci se zapnutím zipu, zavázáním tkaniček.
· Nechat dítěti dostatek času na činnosti, které dělá samo (oblékání, jídlo, svlékání se, aj.), ale zároveň ho vést k určitému tempu.
· Nechte své dítě samostatně si hrát, do hry mu nevstupujte a neřiďte ji. Nechte ho, ať si samo zvolí způsob hry a důsledně ho veďte k uklízení hraček.
· Čtěte dítěti pohádky.
· Pravidelně dítě chvalte, pokud se mu něco povede, buďte trpělivý, pokud se zrovna nedaří.
· Nestrašte dítě školkou (např.: tam to jídlo budeš muset dojíst, když budeš zlobit, nepřijdu pro Tebe po „O“, atd.).

mateřská školka

Co by dítě mělo před vstupem do MŠ umět?

Je toho docela mnoho , ale věříme, že své dítě dáváte do školky až tehdy, kdy jste si jistí, že je na to připraveno a vše zvládá. Samozřejmě učitelky v jistých věcech pomohou, ale obsloužit takhle někdy víc jak 20 dětí není jednoduché.

Co Vás čeká v prvních dnech po nástupu do MŠ?

Každé dítě s prvním nástupem do školky cítí obavy a nejistotu. Někdy je nástup do MŠ pro rodiče daleko horší a stresující než pro dítě samotné. Máme hlavně obavy z toho, jak to dítě zvládne bez nás, jestli zapadne do kolektivu, jestli bude jíst a zdalipak bude spinkat po obědě. To vše záleží na Vašem přístupu a přístupu učitelek, které se o vaše dítě budou po dobu vaší nepřítomnosti starat. Dítě má většinou s učitelkami kamarádský vztah, ale pokud ho nemá, nastanou většinou potíže, že dítě do školky chodit nechce.

První týdny v MŠ

Vaše dítě už by od Vás mělo vědět, proč se do školky chodí, co se tam dělá a také režim, který se v ní dodržuje. Tím bude jistější a bude vědět, jak to v MŠ chodí a nebude z toho zcela zmatené. Noste s sebou oblíbenou hračku (nedoporučují se pistole a jiné zbraně, ale spíše oblíbený plyšák či panenka). Ujistěte své dítě, že v něj věříte. Sebedůvěra je v tomto případě velice důležitá. Když ráno své dítě do školky přivedete, nenechte se zlomit slzičkami. Je to velice emotivní a zasáhne Vás to, ale nesmíte mu to dát najevo. Neprodlužujte ranní loučení s dítětem. Neodcházejte tajně, vždy ho ujistěte, že se vrátíte buď po obědě, nebo po spinkání. A to taky splňte. Nikdy neříkejte, že přijdete za chvíli.
Věřte, že pro žádné dítě není odloučení od rodičů lehké, ale zvládnou to postupně všichni.