Když bolí kosti

Lidi s přibývajícím věkem více trápí bolesti a problémy s klouby. Je to způsobeno buď nezánětlivým degenerativním procesem, resp. opotřebením chrupavky, což se projevuje jako artróza nebo zánětlivými onemocněními jako revmatoidní artritida, dna, osteoartritida, Bechtěrevova nemoc. Zejména zánětlivá onemocnění nejsou výjimečná ani v nižším věku. Jejich léčba není snadná, některá jsou způsobena autoimunitní reakcí organismu. Ta jsou většinou nevyléčitelná a léčba spočívá hlavně v režimových opatřeních, doporučeném druhu pohybových aktivit, užívání antirevmatik a léků proti bolesti.
tejpování kolene
Řada lidí se však setká s bolestmi kostí. Kost je docela složitý orgán, ve kterém se stále něco děje. Probíhá zde kostní metabolismus, kdy se kostní tkáň odbourává a tvoří nová. V kostní dřeni probíhá krvetvorba.
· růstové bolesti– vyskytují se u dětí a dospívajících nejčastěji večer a v noci. Jsou to bolesti klidové, které jsou dány skokovým růstem kostí.
· leukémie– může se projevovat bolestmi dlouhých kostí zejména dolních končetin, nesmí se zaměnit s růstovými bolestmi.
· osteoporóza – řídnutí kostí, které je způsobeno nedostatkem vápníku, vitamínu D, pohlavních hormonů a nedostatkem fyzické zátěže. Roli hraje i genetická zátěž. Dochází ke zvýšenému odbourávání kostní hmoty, která není dostatečně nahrazována novou. S přibývajícím věkem také klesá schopnost vstřebávat vápník, takže je odbouráván z kostí. Toto se někdy může projevit bolestí. Největším rizikem osteoporózy je snadný vznik zlomenin. Strašákem je zlomenina krčku stehenní kosti, která se nezřídka stává pro starého člověka smrtelnou, kvůli nutnosti dlouhodobého ležení a následnému přidružení např. zápalu plic.
střikačka a kapsle
· mnohočetný myelom – zhoubný nádor projevující se bolestmi žeber, pánevních kostí apod. Patří mezi onemocnění kostní dřeně. Myelomové buňky aktivují buňky zodpovědné za odbourávání kostí. Dochází k odvápňování a tím i lámavosti kostí. Vápník, který ve zvýšené míře koluje v krvi, způsobuje další orgánové komplikace.
· záněty kostí – zachvácení kostní tkáně infekcí, obvyklá je vysoká horečka.
· metastázy – velké množství rakovinných nádorů se rádo šíří ve formě metastáz do kostí, zejména páteře, kde způsobují bolesti.
Z tohoto výčtu vyplývá, že s bezdůvodnou bolestí kosti či kostí je vhodné vždy navštívit lékaře.