Polovodičovému osvětlení LED patří budoucnost

Proč jsou polovodičové osvětlovací systémy tím nejlepším, co na trhu existuje?
Vypínání a zapínání – počet cyklů sepnutí vypínače má podstatný vliv především na kompaktní, tzv. úsporné zářivky, ale především na vláknové halogenové žárovky. Tam je tento parametr rozhodující pro délku životnosti a nezřídka se stává, že po několika letech žárovka doslouží, a to v předstihu, než udává výrobce. LED diodová světla nemají ani luminiscenční vrstvu ani žhavicí vlákno, které by se častým spínáním mohlo přepálit.
barevné diody
Světelný tok – v současné době jsou již na trhu dostatečně výkonné zdroje LED světel, která nahradí jak běžné osvětlení v domácnosti, tak i v exteriéru např. fasád budov, zahrad, pouličního a veřejného osvětlení silnic a dálnic. Dokonce i polovodiče napájené bateriemi mají dnes velmi dobrý světelný výkon, a lze je využívat např. pro přední světla jízdních kol.
Životnost – ta se dnes pohybuje již v extrémních hodnotách, běžně prodávané levné žárovky přesahují životnost 25 tisíc hodin, což při pravidelném denním svícení představuje dobu zhruba 8 let. Některé zdroje však mají dobu použitelnosti dvojnásobně dlouhou a začínají se vyrábět i modely s životností 100 tisíc hodin.
Plný výkon ihned – žádné blikání, žádný náběh, než se rozkmitají plynové částice xenonu nebo argonu. Dioda jede na plný výkon ihned po zapnutí světla .
světla auta
Absence UV záření – žádné ultrafialové paprsky, s nimiž se setkáte u výbojek. Samotný polovodič (dioda) se nezahřívá a je tudíž vhodný i v místech, která jsou citlivá na přehřívání světelných zdrojů. Zahřívá se pouze zdroj a ten lze konstrukčně od samotné žárovky nebo panelu či zářivky oddělit. LED světla jsou proto vhodná v objektech galerií, v koncertních sálech divadel, v muzeích, u archeologických výzkumů atd.
Úspora elektrické energie – již dlouhou dobu plně nahrazují běžné vláknové žárovky a jejich enormní světelný tok v souladu s velmi nízkým příkonem z nich činí bezkonkurenční typ osvětlovací techniky na trhu. Dnes již bez problémů vybavíte domácnost svítidly o příkonu 5 – 15 W, některé přístroje a elektronika, např. budíky, mají příkon ze sítě pouhý 1 W.