První jarní péče o trávník

Poslední sníh dává věčné sbohem a pod teplými slunečními paprsky mizí v půdě. Ovšem teď je teprve vidět ten nepořádek a nezbývá nic jiného, než se statečně pustit do práce. V první řadě musíme odklidit staré listí, polámané větve, velké kameny a zkrátka všechno, co zde nechceme mít. To je pouhý začátek. Pokud svému trávníku budeme věnovat svůj čas již teď, odmění se nám až do podzimu nejen krásným vzhledem, ale i růstem.
upravený trávník
Díky zahradní technice bude taková tvrdá práce zábavou a hlavně přinese hojný užitek. Nejlepší je pořídit si vertikutátor. Ten pěkně a bez větší námahy odstraní zplstnatělé zbytky trávy, plevele nebo mechu. Pěkně prořeže vrchní vrstvy půdy. Tím dodá potřebný vzduch, vláhu, živiny a světlo pro zdravý růst trávy. Po tomto úkonu jsme schopni posoudit, jak moc je trávník zničený a potřebuje obnovu. Pokud zjistíme, že je poškozený zhruba z 50%, bude nutné ho obnovit celý. Ovšem mnohdy je poškozený pouze na některých místech a to se dá snadno opravit novým osevem. Ideální jsou travní směsi určené na obnovu trávníků.
sekačka na trávu

Dobrá rada se nikdy neztratí

Častokrát je tato věta známá jako, dobrá rada je nad zlato. A to je pravda, než totiž začneme cokoliv kutit na zahrádce, je důležité zkontrolovat stav zahradní techniky. Když pracujeme nyní s trávníkem, musí nám být vcelku jasné, že vertikutací to končit nebude. Tráva poroste a bude třeba o trávník pečovat dál. Kosa a srp v klasické podobě, jak jsme ji znali od prarodičů, se dnes již moc nevidí. Na jejich místo nastoupily sekačky. Věnujme pozornost jejich kontrole. Po zimním spánku budou potřebovat probudit, aby byly připravené.
Věnujte pozornost srdci sekačky
Za srdce sekačky budeme považovat motor. Ten je rozhodně klíčem k dlouhé životnosti tohoto zahradního pomocníka.
hrábě na trávě
Zaměříme se hlavně na tyto prvky:
–          Filtr – zanesený filtr bude bránit přívodu vzduchu do motoru, což by mohlo vést k jeho zničení.
–          Olej – je důležitou součástí a měl by se alespoň 1x za sezónu vyměnit.
–          Svíčky – další nutná kontrola, případně výměna, která by měla být také alespoň 1x za sezónu.
–          Palivo – pokud bude sekačka stát déle, než měsíc, je možné, že palivo natáhlo vodu a bude problém v nastartování.
Samozřejmě je potřeba překontrolovat šroubové spoje, promazat je vazelínou, zjistit ostrost nože a provést další opatření. Štěstí vždycky přeje připraveným.