Šperky s odrazem přírodních motivů

U mužských šperků, kterými si muži prapůvodně zdobili převážně své zbraně, klobouky, boty, opasky a oblečení, byl šperk vyjádřením společenského postavení, moci, úřadu, nebo diplomatického pověření či osobního závazku. Ženy vnímají šperk jako vyjádření své osobnosti, stylu a rovněž rády prezentují šperky jako hodnotný dar, kterým někdo ocenil jejich krásu, lásku a partnerské či rodičovské schopnosti. https://cs.bab.la/slovnik/cesky-anglicky/schopnosti Ženy se zdobí, protože se chtějí líbit svému okolí i sobě.

ruční výroba šperku

Nejstarší nálezy šperků se datují do doby před 100 tisíci lety a šlo o jednoduché ozdoby z přírodních materiálů jako byly zvířecí zuby, ozdobné mušle či hliněné kuličky. Už v 1. tisíciletí př. n. l. v zemích jako Egypt, Mezopotámie, Persie, Řecko, Římská říše začaly vznikat zlaté šperky, jako důkaz bohatství a moci tehdejších vladařů. V pozdějším egyptském období se mezi lidmi rozšířily drobné stříbrné šperky. V Evropě došlo k rozmachu šperkařství v pozdním středověku a v renesanci, jak dokládají zachovaná umělecká díla. Oblíbené byly prsteny a broušení drahých kamenů, které je zdobily. V měšťanských rodinách se nastřádané šperky předávaly z generace na generaci jako rodinné jmění. V 19. století bylo šperkařství zmodernizováno a začala se rozjíždět i levnější strojová výroba a pro nemajetné lidi zde byla alternativa v bižuterii, která byla z obecných kovů a většinou litá a lisovaná.

historický šperk z Egypta

Ve dvacátém století šperky začínají velice podléhat módě a využívají nové technologie. Drahé kameny se vyrábějí synteticky a kultivují se levnější perly. V současnosti roste zájem mladé generace o šperky ze stříbra, z ušlechtilých ocelí, z karbidu, wolframu a dalších nových materiálů. I přes velkovýrobu šperkařského průmyslu se mnoho lidí obrací na mladé kreativní šperkaře, kteří ručně vyrábí originální šperky z vlastních návrhů, které v sobě mají autorský styl. Šperky pro nastupující generace mladých lidí upřednostňují jednoduchost a originalitu před okázalostí, motivy šperků se tak vlastně vrací svým způsobem ke kořenům a čerpají inspiraci z přírodních krás naší planety.